Štítky

, ,

Výstavního projektu ÚHEL POHLEDU MIRKA KAUFMANA / Galerie KINSKÝ KOSTELEC NAD ORLICÍ 16/6 – 28/7 2013 se měla možnost účastnit také Lucie.

Autor uvádí:

„Hlavní část tohoto výstavního projektu tvoří velkoformátové malby i práce na papíře a celek je navíc doplněn paralelní linií fotografických záznamů. Hlavní důraz je kladen na pracovní charakter celé expozice. Zde, tedy v samém středu celé výstavy, je prostor pro kreativitu nejenom dětských návštěvníků. Zcela svobodně si zde každý může nakreslit cokoliv křídou na školní tabuli nebo barevnými tužkami či pastely na kus papíru. Tento prvek souvisí i s přítomností dětských a seniorských kreseb v další části výstavy, která naznačuje svobodu tvůrčího vyjadřování bez jakéhokoliv omezení.

Výrok, že není nutné být umělcem a že každý může kreslit je sice pravdivý, ale není míněn jako zjednodušený pohled na práci s obrazem. Nacházet originální a neotřelá řešení se daří naopak jen velmi obtížně a někdy se zdá, že to je pokus o nemožné.

Záleží samozřejmě na našich nárocích a míře zaujetí. Kreslit si může ale opravdu každý a chvíle strávené nad čtvrtkou papíru si prostě jen užít. Tato činnost je nenáročná a autor sám se nevystavuje žádnému riziku. Jeho výtvory nebude nikdo soudit, jde zde vlastně jen o příjemně strávený čas. To bylo vlastně i hlavním motivem, který mě přivedl k rozhodnutí představit jako hosty i některé další autory, kteří si prostě jen tak kreslí. Jejich výtvory jsou často překvapivé svobodou projevu i použitými prostředky. Jde tedy jen o to, vytvořit příznivé podmínky a vydat se vhodným směrem. Mým záměrem bylo přenést takto míněnou tvorbu do jiného kontextu. Podstatné je nahlížet takto koncipovanou výstavu optikou citlivého vnímatele a zároveň i jako pokus o nadžánrovou tvůrčí hru, nabízející různé úhly pohledu, jak konečně naznačuje i název celé výstavy.“

Zdroj: Kaufman, Mirek. 2013. Katalog k výstavě Úhel pohledu Mirka Kaumana / Galerie Kinský, Kostelec nad Orlicí, 16.6-28.7. 2013. Dostupné z: <http://www.mirekkaufman.com/up/up_cz.pdf&gt;

v galerii Kinsky

Děkujeme Mirku Kaufmanovi za možnost účasti Lucie prostřednictvím jejích obrazů.

Další text k výstavě.

Reklamy