Lucie

( *16. 12. 1993 Brno)

Autorka se snaží prostřednictvím výtvarné činnosti vyjádřit svoje pocity a osobitý  pohled na svět kolem ní. Vzhledem k její jedinečné schopnosti vidět souvislosti JINAK, která je dána autismem, vznikají originální tematická díla.

Již v průběhu školní docházky začala v rámci volnočasových aktivit navštěvovat Individuální výtvarnou terapii , vedenou lektorem Mgr. Pavlem Sochorem, Ph.D., nejprve na hodinu týdně, velmi záhy se čas terapie prodloužil na celé 2 hodiny.

Zde je třeba zdůraznit, že soustředěná práce bývá u osob s autismem velmi namáhavá a stresující, její délka je ovlivněna momentálním psychickým stavem a celkovou konstelací okolností, které mohou, ale ne vždy nutně musí zafungovat rušivě. Proto je třeba stále zkoušet různé varianty a kombinace technik, přístupů, komunikace, témat. Vše je otevřeno……….

V současné době má autorka ukončenu základní školní docházku, kterou absolvovala z převážné části jako integrovaná s pedagogickým asistentem v běžném typu školy. Její další vzdělávání v oblasti udržení a rozvíjení znalostí a dovedností získaných v průběhu školní docházky, ale především v oblastech, které ji bytostně naplňují, těší a především přibližují světu, jak ho chápeme my, je zajištěno individuální formou prostřednictvím celé řady zainteresovaných stran. Do celkového výčtu pravidelných aktivit patří docházka do Kurzu individuální výtvarné terapie, který ve školním roce 2010/2011 otevřela Hudební škola a kulturní vzdělávací centrum Bandista  v prostorách areálu VUT na Kraví hoře v Brně.

Výtvarná terapie a Lucie
Prakticky od první lekce bylo jasné, že jsme se trefili. Kdo trošku zná specifické potřeby jedinců s autismem, dobře ví, jak důležité jsou při rozšiřování okruhu vhodných terapií, činností a zájmů faktory jako správné načasování, volba činnosti, lektor bez předsudků s velkou mírou fantazie, kreativity a empatie. Měli jsme štěstí – všechny předpoklady byly splněny v tu pravou chvíli. A tak naše dcera, která sice na povel nenakreslí domeček, dokáže prostřednictvím, jak ona sama říká „výtvarničení“, nějak zpracovávat témata, která ji momentálně naplňují. Při debatách nad obrázky se dovídáme, co zrovna nejvíc řeší. Díky terapii je nám její svět lépe uchopitelný.

Výtvarničením je nadšená, prožívá radost, je sebevědomější, uvolněnější. Lze říci, že jsme zaznamenali posun v komunikaci ve smyslu vzájemného chápání jejího obsahu. Tato skutečnost ovlivňuje celkovou kvalitu života Lucie a nás všech, kteří s ní žijeme.

Milena Němcová

Výtvarná díla autorky zrcadlí výtvarné symptomy nápadně evokující manifest směru Art brut. Nalezneme zde paralely, které jistým způsobem zpochybňují fungování automatismů naší společnosti, dávají nový význam slovu „kultura“ a staví je do nových strukturálních rozměrů. Hlavní otázkou této výstavy se jeví sama podstata bytí autorky, která může být částečně objevena ve vystavených artefaktech. Charakterizuje snad zápas dospívajícího člověka s PAS o pochopení, začlenění a participaci do společnosti, tedy do současných majoritních kulturně-estetických a etických vzorců? Na uvedenou provokující otázku může snad více zaujatým pozorovatelům poskytnout odpověď právě zahájená výstava autorky.

Pavel Sochor

Svět podle Lucie

K realizaci první výstavy jsme přistupovali s velmi smíšenými pocity, dá se
říci, že převažovaly obavy z toho, jak Lucie ustojí vernisáž a celý ten „cirkus“,
který příprava výstavy obnáší. Byla to velká neznámá pro všechny.

Vernisáž si však velmi užila, silně vnímala blízkost lidí, jejich zájem a reakce na JEJÍ OBRÁZKY. Zvládla i projekci dokumentu o vzniku obrazů, kterou nakonec okomentovala slovy „Povedlo se mi to, na tý Kraví hoře!“ a pak začla v nastálém tichu tleskat. Ta chvíle nám dala jasnou odpověď o smyslu všeho toho, o co se společně snažíme.

Zvládla to! Ustála spoustu nových tváří, šum, hluk…..díky doprovodu zkušené asistentky a blízkosti sestry. Únikové klidné zázemí jsme nakonec nemuseli využít.
Úžasnou atmosféru dění kolem „Světa podle Lucie“ jsme se rozhodli postupně
dokumentovat prostřednictvím tohoto blogu, také proto, aby zde Lucie mohla
sledovat přímo časovou linku své činnosti a událostí, které jsou přímo s ní
spojeny.

Intenzivní spolupráce s Hudební školou a kulturním vzdělávacím centrem Bandista pokračovala i v nových prostorách v areálu Technického muzea, kde také probíhalo natáčení pro časosběrný dokument Terezy Vlčkové „Až do oblak!“

Od roku 2012 se Lucie zapojila do participačního akčního výzkumu formou Výtvarné dílny, realizovaného Mgr. Pavlem Sochorem, Ph.D., působícím na IVIV MU. Výzkum byl zaměřen ve svých dílčích cílech na předprofesní přípravu lidí s postižením využívajících forem výtvarné práce. Zapojení Lucie do výzkumu předpokládalo analýzu možné formy předprofesní přípravy směřující k vyšší soběstačnosti a uplatnění ve společnosti (řemeslná tvorba, výroba artefaktů, účast na workshopech, participace na přípravě výstav, vernisáží aj.) Výstupy výzkumu jsou pubĺikovány: Disability and Art Creation – Pavel Sochor/Masaryk University/ Brno 2014 a Člověk s postižením a výtvarná tvorba (OD ZOBRAZOVÁNÍ K AUTORSTVÍ) – Pavel Sochor/Masarykova univerzita/ Brno 2015.
Výtvarná činnost Lucie je nadále propojována s dalšími oblastmi jejího zájmu – hudba, zpěv, tanec, rukodělná činnost a další. Ukázky některých Luciiných činností jsou zachyceny v dokumentu Klíč České televize, který byl natočen ve spolupráci s IVIV PdF MU, QUIP – společností pro změnu, Integrovaným centrem volného času v Bosonohách „BOSA“, Alternativním ateliérem A2 a Střediskem volného času v Lužánkách.

Od roku 2012 využívá Lucie pro svoji tvorbu zázemí Open Art Studia.

Co ovlivnilo a doprovází Lucii?
Řazeno jak přinášel čas  a náhody, které se nedějí náhodou
 
Rehabilitace
Hipoterapie
Celostní medicína
Homeopatie klasická a konstituční
Logopedie
Fyzioterapie – Míčkování, perličkové koupele, SRT
Plavání
Běžná MŠ
Kineziologie
Pedagogicko-psychologická poradna
Základní škola Barvička
Junák
SPC při ZŠ Brno, Štolcova 16
Tábor s APLA-JM o.s.
FMT metoda muzikoterapie
Osobní asistence
Prázdninové pobyty v LOGU
Arteterapie
Muzikoterapie
Základní škola náměstí Míru 3 Brno
Lipka
Výtvarná dílna Technického muzea Brno
Canisterapie
Klubovna Vlaštovka a relaxovna v APLA-JM o.s.
Individuální výtvarná terapie v APLA-JM o.s.
Ergoterapie
MŠ, ZŠ a PŠ Ibsenova 1, Brno
Integrované tábory IC Sasov
HANDLE přístup
Program na míru
Hudební škola a kulturně vzdělávací centrum Bandista
Hodiny zpěvu
Výtvarná terapie
Výstava SVĚT PODLE LUCIE
Vernisáž
Workshop
Podpora řízená jednotlivcem
Výtvarná soutěž pro Kooperativu
Blog Svetlucie.wordpress.com
Kurzy kuchtění v nácvikové kuchyni OS Logo
Výstava Tajnosti duše MU
Narozeninová párty v Café 99
Natáčení časosběrného dokumentu „Až do oblak!“
Výstava SVĚT PODLE LUCIE – „Bez času to jde!“ Café Práh
Vernisáž s hudebním doprovodem
Výstava SVĚT PODLE LUCIE – „Bez času to jde!“ UK Praha
Vernisáž výstavy
Výtvarničení na Pedagogické fakultě MU
Skype hovory Skotsko, Finsko
Zapojení do participačního výzkumu IVIV
Účast v mezinárodní internetové výstavě obrazů Autismo Burgos 2014
Premiéra dokumentu „Až do oblak!“ Kabinet Múz
Narozeninová párty U Kormidla
Středisko volného času Lužánky
Alternativní ateliér A2
Natáčení dokumentu Klíč ČT, spolupráce se štábem
Zapojení do Festivalu Nad oblaky!
Nácviky pracovních dovedností v terénu
Účast v soutěži o Modrého slona
Hudební scéna Městského divadla v Brně
Nové situace a role v životě rodiny
Narozeninová párty v SLOWONE – hudebním klubu
 
 

1 thought on “Lucie”

  1. Ahoj Lucie, viděla jsem výstavu krásně barevně laděných obrazů v Praze v prostorách Pedagogické fakulty. Kromě barev a nápadu, co který obraz bude z Tvé mysli vyjevovat, se mně hlavně líbil výstižný a nezapomenutelný název toho kterého obrazu. Nápadité názvy u cel výstavky si tak někdy v duchu opakuju a připomínám si tak ten který obraz., Přeju Tobě i Tvé mamince další společenský elán a dobré zdraví, aby jsem se mohla podívat „do světa“ krásného barevného bytí zase třeba příští rok. Eva.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s